Szkoła-Auto » Vademecum » Pierwsza jazda samochodem – kompletny poradnik

Pierwsza jazda samochodem – kompletny poradnik

Trener: Szymon Łuczak
54 SKODA FABIA WP new

Pierwsza jazda samochodem, szczególnie ta po zdanym już egzaminie, zapada głęboko w pamięci. Być może słyszeliście anegdotki od swoich znajomych lub bliskich, o osobach, które po zdaniu egzaminu przez pewien czas chciały dobierać swoje pierwsze trasy tylko tak, żeby zawsze wykonywać prawoskręty, ponieważ właśnie przy takich manewrach czują się najpewniej. To, co dla doświadczonego kierowcy wydaje się zabawne, dla wielu osób, które podejmują pierwsze kroki jazdy samochodem, jest sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego początki samodzielnej jazdy samochodem należy odpowiednio zaplanować.

Pierwsza jazda samochodem – porady

Pierwsza jazda po odebraniu prawa jazdy to spore emocje. Początki jazdy samochodem warto planować w miejscach, które dobrze znamy. Dzięki temu będzie nam łatwiej zorientować się, gdzie jesteśmy. Pierwsza jazda autem z pewnością nie powinna mieć miejsca w piątek po godzinie 16 w centrum dużego miasta. Mniejsze natężenie ruchu pozwoli nam lepiej skupić się na pierwszych jazdach. W przeciwnym razie pierwsza jazda po odebraniu prawa jazy może być stresująca.

Zaczynajmy od małych kroków i stopniowo podnosimy sobie poprzeczkę, a z pewnością wszędzie dojedziemy bezpiecznie i komfortowo.

„Pojeździsz najpierw z Tatą, później sam”

Wielu z nas usłyszało z ust najbliższych przed pierwszą jazdą samochodem po egzaminie właśnie taki tekst. Rzeczywiście podczas pierwszych samodzielnych jazd po uzyskaniu uprawnień doświadczony kierowca na prawym fotelu może być bardzo pomocny. Jednak wbrew pozorom to zadanie bardzo odpowiedzialne i naszego pilota na pierwsze jazdy po odebraniu prawa jazdy powinniśmy właściwie dobrać. Młody kierowca jest często zestresowany, a obecność na prawym fotelu doświadczonego kierowcy z dobrymi umiejętnościami potrafi często onieśmielić szczególnie w relacjach partner-partnerka lub syn-ojciec. Drodzy piloci — tutaj Wasza rola jest nieoceniona, aby mądrze pomagać i od osoby stawiającej pierwsze kroki jazdy samochodem nie wymagać umiejętności jak u doświadczonego „drivera”. Wszystko zgodnie z zasadą – „Małymi krokami do celu”.

Jedna z anegdotek mówi, że niejedna kobieta w obecności męża na prawym fotelu, który często i krytycznie wypowiada się o umiejętnościach żony, prowadzi auto gorzej, niż gdy jedzie sama bez krytycznego pomocnika. Ojcowie również powinni pamiętać, że łatwo wprawić w poczucie zakłopotania syna, który odbywa pierwsze jazdy po odebraniu prawa jazdy. Niemniej na pewno warto studzić rajdowe zapędy młodych kierowców, jeśli takie się pojawiają.

FBA NG H BS 004

Jestem już mistrzem kierownicy – głośna muzyka i dobre towarzystwo to nie najlepszy pomysł na początki jazdy samochodem

Pierwsza jazda po odebraniu prawa jazdy to często powód do dumy i radości. Naturalne jest więc to, że początki samodzielnej jazdy samochodem chcemy dzielić z paczką znajomych. Jeszcze przed egzaminem planujemy przewiezienie ich pierwszy raz samemu, pokazanie przyjaciółce, że teraz będziemy mogli razem jechać na zakupy, a kolegom, że na upragnione ryby w piątek wreszcie to my ich zawieziemy.

ENQ NG BP 03 II scaled

Wszystko to oczywiście jest jak najbardziej możliwe. Ważne jest jednak to, żeby, szczególnie w czasie pierwszych jazd po egzaminie, unikać wszystkiego, co nas rozprasza i może powodować trudności ze skupieniem za kierownicą. Głośna muzyka, towarzystwo roześmianych kolegów czy przyjaciółka, która ma nam wiele do powiedzenia z ostatniego tygodnia, to nie najlepsza pomoc w czasie pierwszych jazd samochodem po zdanym egzaminie. Młodym kierowcom szczególnie wtedy trudno jest odmówić, bo przecież każdy w krótkim czasie jest już ”mistrzem kierownicy” i właśnie wtedy warto pamiętać o tym, że w krótkim czasie przybywa nam umiejętności, ale zapominamy o braku doświadczenia, które przychodzi z czasem.

Początki samodzielnej jazdy samochodem – popracuj nad swoją techniką!

Jeśli pierwsza jazda samochodem po odebraniu prawa jazdy jest dla Ciebie wyzwaniem lub po prostu wolisz potrenować, warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje szkoła bezpiecznej jazdy. Jako początkujący kierowca, warto zapoznać się z poradami mówiącymi o tym, jak wygląda jazda po śniegu lub ekonomiczna jazda samochodem oraz jak hamować samochodem, jak parkowaćjak się jeździ automatem.

Jeśli widzisz, że w którymś z tych obszarów czujesz się mniej pewnie, doskonałym pomysłem jest zgłoszenie się na kurs bezpiecznej jazdy, choćby jeden z dostępnych w Škoda Auto Szkoła, na którym będzie można posiąść nowe umiejętności. A jest to nauka przydatna w każdym wieku i w najmniej oczekiwanym momencie, więc warto skorzystać z tej lekcji pod okiem doświadczonych, instruktorów techniki jazdy.