Kiedy młodociany kierowca zda egzamin, musi się jeszcze wiele nauczyć. Każdego z nas dotyka ten problem. Zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, wielkie szczęście i poczucie wolności, a zarazem strach i obawa – bo przecież na kursie nie za dużo się nauczyłem? Liczba godzin pozwala jedynie zdać egzamin, a nie nauczyć się prowadzić samochód w różnych sytuacjach i przy różnych prędkościach.
Jak mam teraz sam siąść za kierownicą i pojechać do miasta lub w dłuższą trasę? Przecież zawsze podczas kursu ktoś siedział obok mnie i w razie popełnienia przeze mnie błędu, był w stanie zareagować i go skorygować. Teraz mam jechać sam i o wszystkim decydować? Takie wątpliwości towarzyszą każdemu młodemu kierowcy. Każdy z nas, czy się do tego przyzna, czy nie, miał takie obawy. Dlatego nasza szkoła bezpiecznej jazdy przekazuje kursantom cenne wskazówki na temat prowadzenia pojazdów. Aby przejść do udzielania porad młodym adeptom motoryzacji, wyjaśnijmy pojęcie młodocianego kierowcy.
napisz do nas
Aby odpowiedzieć na pytanie, młody kierowca – jak długo się nim jest, należy skorzystać z przepisów. Młodociany kierowca to osoba, która dokument prawa jazdy posiada nie dłużej niż rok. Czas liczony jest od dnia odebrania dokumentu (nie liczy się data zdanego egzaminu). Warto również zaznaczyć, że wiek młodego kierowcy nie ma tutaj znaczenia. Niektóre osoby zdają egzamin w wieku 18 lat, a inne w wieku 45. Dlatego nie można w tym wypadku mówić o żadnym przedziale wiekowym.
Osoby, które niedawno otrzymały dokument uprawniający do poruszania się w ruchu drogowym i mają status młodego kierowcy, mogą jeździć same. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy znacznie ograniczają możliwości i prędkość jazdy takich osób.
Wiesz już, kto to jest młodociany kierowca. A jak wygląda kwestia ograniczeń? Przepisy prawne dotyczące młodych kierowców zostały wprowadzone w życie, aby unikać niebezpiecznych sytuacji na drogach. Wynikają one głównie z braku doświadczenia, jak i tendencji do zbyt brawurowego sprawdzenia się na drodze. Brak doświadczenia, jak i często niezdawanie sobie sprawy z zagrożeń sprawiają, że wprowadzenie takich ograniczeń zdecydowanie ma sens. Dlatego tak ważną rolę odgrywa kurs bezpiecznej jazdy (w tym także jazda nocą), który możesz odbyć w naszej szkole bezpiecznej jazdy.
Art. 91. ustawy o prawie o ruchu drogowym wskazuje również zasady, które obowiązują młodych kierowców w okresie próbnym. Przykład? Przed upływem 8. miesiąca posiadania prawa jazdy, kierowca po raz pierwszy uzyskujący kategorię B nie może:
Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest limit dopuszczalnych punktów karnych za wykroczenia drogowe. Niedoświadczony kierowca może ich mieć maksymalnie 20 w pierwszym roku, jeżeli przekroczy tę liczbę, będzie od razu kierowany na odbycie kolejnego kursu na prawo jazdy. Co więcej, od 30 września 2022 roku obowiązuje nowy przepis dotyczący ważności punktów karnych. Wcześniej okres ten wynosi 365 dni od dnia otrzymania mandatu. Od września okres ten wydłuży się do 2 lat i będzie obowiązywał od dnia opłacenia mandatu. To powinno dać do myślenia wszystkim tym, którzy zwlekają z uregulowaniem mandatu, bądź liczą na jego przedawnienie.
Poniżej udzielamy kilku porad, które powinny pozwolić świeżym kierowcom nabywać doświadczenia za kółkiem:
Pierwsza jazda samochodem to dopiero początek Twojej przygody na drogach. Pamiętaj, że może minąć kilka lat, zanim poczujesz się pewnie. Dlatego daj sobie czas i zachowaj rozsądek.