Jednym z rozwiązań podnoszących komfort podróżowania we współczesnych samochodach jest tempomat. Rozwiązanie znane od ponad 60 lat, kiedyś spotykane głównie w segmencie premium,
z biegiem lat stawało się coraz bardziej popularne i ostatecznie trafiło do wszystkich rodzajów samochodów. Obecnie tempomat w wyposażeniu standardowym nie pojawia się jedynie w przypadku podstawowych wersji aut budżetowych.
Co to jest tempomat w samochodzie, jakie są różnice pomiędzy jego odmianami i jak działa tempomat – odpowiedzi na te pytania pojawią się w naszym poradniku.
napisz do nas
Tempomat to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymywanie zadanej przez kierowcy prędkości bez konieczności wciskania pedału gazu. Jeśli nie wiemy, jak włączyć tempomat w naszym samochodzie, warto sięgnąć do instrukcji, ponieważ producenci stosują różne standardy umieszczania przycisków do obsługi tej funkcji, najczęściej lokalizując je w kierownicy czy na przełączniku kierunkowskazów. Osobną dźwigienkę przy kierownicy mają często auta wyposażone w aktywny tempomat. Jak włączyć utrzymywanie stałej prędkości? Należy aktywować działanie tempomatu, rozpędzić samochód do wymaganej prędkości i zatwierdzić ją, wciskając odpowiedni przycisk, najczęściej z symbolem tempomatu przedstawiającym prędkościomierz ze wskazówką i strzałką.
Niezależnie od sposobu jego uruchomienia, wciśnięcie pedału hamulca ze względów bezpieczeństwa zawsze wyłączy tempomat. Symbol tempomatu, w momencie uruchomiania, pojawia się na wyświetlaczu samochodu wraz z ustaloną prędkością. Po hamowaniu nie trzeba na nowo zatwierdzać prędkości, ponieważ ostatnia jej wartość jest zapamiętana przez system i do jego ponownej aktywacji służy właściwy przycisk. Przyciskami lub dźwigienką można też zwiększać lub zmniejszać zadaną prędkość. Tempomat, w zależności od modelu auta i zastosowanego rozwiązania, działać będzie w określonym przedziale prędkości, np. 30-160 km/h, w nowoczesnych konstrukcjach już 0 do np. 210 km/h.
Nasza szkoła bezpiecznej jazdy przekazuje kursantom cenne wskazówki, m.in. na temat korzystania z tempomatu. Warto ukończyć kurs bezpiecznej jazdy, aby zwiększyć swoje umiejętności prowadzenia auta, w tym prawidłowego używania tempomatu.
Należy dodać, że to przede wszystkim w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów
i elektromechanicznym hamulcem postojowym najlepiej sprawdzi się aktywny lub predykcyjny tempomat. Co to oznacza? Zakres pracy już od 0 km/h i możliwość samoczynnego zatrzymania
i ponownego ruszenia samochodu podczas jazdy w korku. Należy pamiętać, że kamera nie odczytuje koloru świateł na sygnalizatorach, więc gdy dojeżdżamy jako pierwsi do skrzyżowania, na którym świeci się czerwone, musimy sami zahamować, by zatrzymać auto. Niezależnie od liczby systemów wspomagających kierowcę, w świetle przepisów to my odpowiadamy za samochód w razie kolizji czy wypadku, dlatego powinniśmy mieć ograniczone zaufanie do technologii i być zawsze skoncentrowani na jeździe.