Uchwalony przez Unię Europejską zakaz sprzedaży od 2035 roku nowych samochodów osobowych o napędzie spalinowym budzi wśród kierowców ogromne emocje. Kryzys klimatyczny, u progu którego stoimy, spowodowany jest nadmierną emisją gazów cieplarnianych w wyniku działalności człowieka i co do tego naukowcy są zgodni. Jednym ze sposobów na obniżenie emisji dwutlenku węgla, a przy okazji też innych, szkodliwych bezpośrednio dla zdrowia substancji ma być rezygnacja z paliw kopalnych opartych na węglowodorach jako źródła energii, w tym tej potrzebnej do napędu pojazdów.
Na pierwszy ogień poszły samochody osobowe, ale stopniowo wprowadzane są też stosowne regulacje prawne dotyczące ciężkiego transportu kołowego oraz morskiego czy lotniczego. Warto tu zaznaczyć, że wbrew obiegowym mitom, to nie tylko UE odchodzi od napędu spalinowego w samochodach osobowych. Swoistą mapę drogową, z konkretnymi datami wprowadziły też takie państwa jak: USA, Chiny, Kanada, Chile, Egipt, Norwegia, Wielka Brytania, Izrael, Turcja, Japonia, Korea Płd., Indonezja, Malezja i wiele innych.
Zmierzch silnika spalinowego w transporcie osobowym wydaje się nieunikniony. Wprowadzane od lat coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin dla nowych aut doprowadziły do sytuacji, w której dalsze inwestowanie w rozwój silników spalinowych traci dla producentów sens, ponieważ coraz trudniej i drożej jest produkować auta spełniające wymagane normy, co w konsekwencji oznacza wyższe kary dla producentów za ich przekraczanie. W związku z tym podjęli oni decyzję o zainwestowaniu ogromnych środków w transformację napędu w wytwarzanych przez nich pojazdach ze spalinowego na elektryczny. Oznacza to, że przyszłość motoryzacji jest elektryczna, czy to nam się podoba, czy nie, lepiej ten fakt zaakceptować i zamiast ulegać niepotrzebnym emocjom – przygotować się na nadchodzącą zmianę.
W Skoda Auto Szkoła od kilku lat użytkujemy i testujemy auta elektryczne różnych marek, przejechaliśmy nimi dziesiątki tysięcy kilometrów, co pozwoliło nam na wyrobienie o nich opinii. Poznaliśmy wady i zalety samochodów elektrycznych (EV) i poniżej przyjrzymy się tym najistotniejszym z punktu widzenia użytkownika.
napisz do nas
Na początek poznajmy podstawowe wady samochodów elektrycznych, których wyeliminowanie (a patrząc na olbrzymi postęp technologiczny w tej dziedzinie, jest to kwestią czasu) spowoduje, że kierowcy nie będą mieć problemu z zaakceptowaniem auta z napędem elektrycznym:
Wymienione w tym opracowaniu plusy i minusy samochodów elektrycznych przedstawione zostały z punktu widzenia osób użytkujących obecnie produkowane samochody elektryczne. Wady i zalety opisane wcześniej z czasem mogą ulec zmianom i coś, co było postrzegane jako minus, zostanie wyeliminowane. Silniki spalinowe są u kresu swojego rozwoju, tymczasem pierwszy produkowany na masową skalę samochód z napędem elektrycznym, który odniósł sukces rynkowy – Tesla Model S, trafił do sprzedaży zaledwie w 2012 roku. Technologia jest młoda, rozwija się bardzo dynamicznie, koncerny samochodowe i producenci akumulatorów inwestują ogromne pieniądze w jej rozwój, dlatego należy się spodziewać, że w przyszłości, gdy auta elektryczne zdominują ulice „choroby wieku dziecięcego”, jak długie ładowanie, zasięg, wysoka masa itp., pozostaną tylko wspomnieniem a przedstawione w tym artykule plusy i minusy samochodów elektrycznych się dezaktualizują.
Chcesz bezpiecznie prowadzić samochód? Nasz szkoła bezpiecznej jazdy oferuje szereg kursów, w tym: