Prowadzenie samochodu to czynność, która bardzo ułatwia życie. Wyzwala jednak w ludziach bardzo skrajne odczucia. Jedni uwielbiają prowadzenie auta, podczas gdy inni odczuwają stres podczas jazdy samochodem, a czasem wręcz fizyczną niechęć. Jeżeli nasza podróż kojarzy się z napięciem, wyczerpaniem nerwowym, zmęczeniem podczas jazdy, powinniśmy znaleźć przyczynę takiej sytuacji i spróbować z tym walczyć. Jak opanować stres za kierownicą? Skąd się on bierze i jak go unikać?
napisz do nas
W psychologii stres przed jazdą samochodem nazywa się amaksofobią i część populacji na świecie jest nim po prostu obciążona. W tego typu sytuacji będzie zdecydowanie trudniej zaradzić, może być potrzebna wizyta u psychologa. W przypadku większości osób można sobie jednak ze stresem za kółkiem poradzić, zwracając uwagę na kilka praktycznych porad.
Często stres w prowadzeniu samochodu wynika z braku umiejętności kierowcy lub po prostu braku predyspozycji do kierowania samochodem. Kierowca musi opanować obsługę pojazdu, rozpoznać potencjalne zagrożenie na drodze, znać przepisy i umieć je w ułamku sekundy wykorzystać i zinterpretować. Wielu kierowców odczuwa duży stres podczas prowadzenia pojazdu w trudnych, chaotycznych warunkach panujących w większych miastach. Szczególnie jeśli nie znają okolicy i muszą wszystko właściwie i błyskawicznie zastosować.
Stres za kierownicą jest możliwy do opanowania. Warto przy tym przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim planujemy naszą podróż. Jeśli boimy się przejechać przez miasto, wybierzmy porę, w której ruch będzie jak najmniejszy, np. wieczorem. Przejedźmy wtedy trasę i zobaczymy, gdzie można natknąć się na potencjalnie trudne sytuacje. Może uda się ich uniknąć, wybierając dłuższą, ale łatwiejszą trasę?
Przejechanie wybranej trasy kilka razy, bez stresu, spowoduje zbudowanie w nas większej śmiałości i odwagi, a oto właśnie chodzi w oswajaniu stresu za kółkiem.
Poświęćmy chwilę na ustawienie właściwej pozycji fotela i lusterek, przewietrzenie wnętrza pojazdu, odparowanie szyb (jeżeli nie mamy dostatecznej widoczności). Ustawienie nawigacji przed wyjazdem spowoduje, że już na starcie będziemy mogli skupić się jedynie na prowadzenie samochodu. Dodatkowe rozpraszacze podczas jazdy nie będą naszymi sprzymierzeńcami, dlatego wyciszmy lub wyłączmy telefon komórkowy i nie korzystajmy z niego podczas jazdy. Nasze skupienie to bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg.
Starajmy się wyjechać wcześniej, aby presja czasu nie powodowała u nas dodatkowego napięcia nerwowego.
Jeżeli mimo wszystko wciąż nie czujemy się pewnie za kółkiem, poprośmy kolegę, który być może jest lepszym, bardziej doświadczonym kierowcą, aby towarzyszył podczas naszych pierwszych jazd.
Nadmierna potliwość, zawroty głowy i kołatanie serca z pewnością nie pomogą nam w poprawnym prowadzeniu samochodu. Statystyki jednoznacznie pokazują, że około trzy czwarte kierowców w takiej sytuacji utraciło kontrolę nad samochodem. Jak radzić sobie, kiedy poczujemy, że stres zaczyna nad nami dominować? Jeżeli mamy zawroty głowy i czujemy duszność, należy wtedy niezwłocznie zjechać na pobocze lub pobliski parking, bezpiecznie zaparkować samochód i spróbować opanować emocje.
Dobrą praktyką jest krótki spacer, kilka prostych ćwiczeń fizycznych, aby uwolnić myśli od stresu za kierownicą. Z czasem, gdy będziemy nabierać pewności siebie, możemy ćwiczyć głębsze oddechy przeponą, np. podczas postoju na światłach. Pamiętajmy przy tym, aby nie brać zbyt głębokiego oddechu, gdyż doprowadzimy wtedy do hiperwentylacji naszego organizmu.
Kolejnym pomocnym rozwiązaniem może być umieszczenie przyjemnego zapachu w samochodzie lub puszczenie naszej ulubionej muzyki, która może nam pomóc w trudnych momentach. Jednak najważniejszą rzeczą jest podjęcie jazdy. Z czasem każdy kierowca nabiera więcej śmiałości i zaufania do swoich umiejętności.
Zanim to jednak nastąpi, dobrą praktyką jest kurs doszkalający dla kierowców Skorzystanie z kilku jazd doszkalających z instruktorem techniki pomoże nabrać wprawy. Siedząc obok nas, będzie podpowiadał, udzielał praktycznych porad, co zrobić, aby nasz przejazd był jeszcze płynniejszy i bezpieczniejszy. Może udzielić nam wielu praktycznych wskazówek w zakresie techniki jazdy. Co więcej, szkoła bezpiecznej jazdy organizuje specjalny kurs bezpiecznej jazdy, na którym poznasz techniki prowadzenia samochodu.
Pamiętajmy, nikt z nas od razu nie był pewnym siebie i bezpiecznym kierowcą. Każdy nabierał tej pewności z każdym przejechanym kilometrem na drodze.